A mesterséges intelligenciában végtelen sok lehetőség rejtőzik, melyek számos iparág fejlődésének hozzájárulhatnak. A vállalati szektor folyamatainak átláthatóbbá és következetesebbé tételétől kezdve az egészségügyi diagnosztika megújításáig az MI már számos területen megmutatta erősségeit. Azonban ahogy egyre közelebb érünk egy újabb technológiai forradalomhoz, úgy mélyülnek a mesterséges intelligencia kontrollálatlan fejlődésével kapcsolatos félelmek is – a mesterséges intelligencia fejlődésének árnyoldala is előtérbe került. A GGbet kaszinó még ugyan nem alkalmaz mesterséges intelligenciát, de valószínűnek látszik, hogy az egyik fontos terület, ahol az AI nagy változásokat hozhat, az a szerencsejáték. Posztunkban elmerülünk a mesterséges intelligencia ellenőrizetlen fejlődése miatt felmerülő lehetőségek és veszélyek világában.
A megértés kulcsa
Ahhoz, hogy megértsük a mesterséges intelligencia veszélyeit, meg kell értenünk a lényegét is. Ma az AI már nem csak az emberi viselkedést és gondolkodást utánzó robotokat jelenti, hanem azokat a világszerte elterjedt, gyakorlatilag szoftveres megoldásokat, amelyek adatbázisokat elemeznek, döntéseket hoznak, gyakran gyorsabban és pontosabban, mint az emberek. Elmondható most már az is, hogy lényegében mindenre van már AI (there’s an AI for that), és noha sokszor adatvédelmi aggályok merülhetnek fel, a szoftverek jelentősen megkönnyítik a munkavégzést. A felmerülő aggodalmak azonban szinte sosem testi jellegűek, bár okozott már sérülést AI vezérelt gép (természetesen nem szándékosan), hanem inkább a személyes információkkal, a munkahelyekkel kapcsolatosak.
Gazdasági hatások
Ahogy az AI egyre kompetensebbé válik, növekszik az a félelem, ami szinte minden technológiai újításnál felmerül: az emberi munka helyettesítésének félelme. Egyértelmű, hogy a munkáltatók számára a mesterséges intelligencia pontossága és költséghatékonysága nagyon vonzó tulajdonság, és számos iparágban lehet jól alkalmazni. Mesterséges intelligenciával való automatizálással több rutinfeladat is elvégezhető emberi beavatkozás nélkül, és sokak számára ez azt jelenti, hogy egyenes utat jelent ez a munkahelyek megszűnése felé. Azonban ez nem ilyen egyszerű, hiszen a technológia fejlődése ugyan szüntethet meg hagyományos munkaköröket, a legtöbb esetben újakat is teremt, hiszen továbbra is gépekről beszélünk és szükség lehet emberi operátorra hozzá.
Adatvédelmi aggályok
A tény, hogy a mesterséges intelligencia óriási mennyiségű adatot képes elemezni nagy előnyt jelent az alkalmazása mellett. Azonban ennek is megvannak az árnyoldalai. A gépi tanulási algoritmusok képesek nyomonkövetni a különböző mintázatokat, megjegyezni személyes preferenciákat, ami a magánélethez való jog masszív megsértésével is járhat. Egy AI által uralt világban, az áltaunk hagyott temérdek digitális lábnyom felhasználásával akár kormányzatok és magáncégek általi agresszív megfigyelés is lehetségessé válhat.
Rosszindulatú felhasználás
Ahogy egyre fejlettebbé válik a mesterséges intelligencia – és itt, illetve a posztban végig, nem a nyelvi modellekről beszélünk – úgy válik egyre vonzóbbá az etikátlan felhasználók számára is. Kezdetben voltak a deepfake-ek, amelyekkel minden jól elszórakozott, majd kiderült, hogy ennek is vannak veszélyei. Aztán ha súlyosabb vizekre eveznénk, ott vannak az automatizált fegyverek, amelyeket szerencsére azért még nem MI vezérel. A kiberbűnözők kiaknázhatják a mesterséges intelligencia adottságait számos területen kihasználhatják, akár hamis információk terjesztésére, akár pedig finomhangolt hekkelésre. Ezért válik egyre nagyobb és fontosabb kihívássá az MI fejlesztések szabályozása.
Technológiai szingularitás
A leginkább jellemző, sokak által valóban félt dolog az az apokaliptikus filmekben is gyakran megjelenő technológiai uralom – az, hogy a mesterséges intelligencia egyszer meghaladja az emberi intelligenciát, ami potenciálisan egy olyan szociális átrendeződéshez vezethet, amelyet az emberek már lehet nem tudnának irányítani. Mi ennek a potenciális következménye? Az általunk alkotott gépek, rendszerek az urainkká válhatnak, mint ahogy azt más számos disztópikus filmben és regényben láthattuk, olvashattuk.
Előre nem látható következmények és hibamódok
Egy másik fontos rizikó, amit figyelembe kell venni az a váratlan eredmények és hibák lehetősége. Ahogy az MI egyre kifinomultabbá, egyre kvázi értelmesebbé válik, úgy növekszik annak a lehetősége, hogy olyan eredmények szülessenek egy-egy folyamatban, amire nem számítanak a kezelők. Ez a kiszámíthatatlanság pedig bizonytalanságot jelent, különösen olyan ágazatokban, mint mondjuk az egészségügy és a szállítás, ahol az AI rendszer hibája akár életekbe is kerülhet. Arról nem is beszélve, hogy egy AI rendszer hibája, rossz döntése – vagy egy olyan biztonsági rés, ami a rosszindulatú behatolást lehetővé teszi, pusztító következményekkel járhat. Sajnos minél inkább hagyatkozunk ezekre a rendszerekre, annál inkább növekszik a járulékos károk és veszteségek esélye is.
Van-e megnyugtató válasz ezekre az aggályokra?
Ahhoz, hogy a felmerülő félelmeket és a valós veszélyeket kezelni tudjuk, fontos, hogy legyen egységes és kiegyensúlyozott megközelítés a mesterséges intelligencia kérdésében. Az alábbiak segíthetnek a veszélyek kezelésében:
- Törvényi szabályozások: a kormányoknak és a cégeknek is lépnie kell az MI használatának szabályozása érdekében.
- Átlátható AI gyakorlatok: minden cégnek olyan átláthatósági protokollokat kellene követnie, ami nyíltan megmutatja az általuk használt vagy épp fejlesztett AI algoritmusok működését.
- A magánszféra védelme: a kutatóknak és fejlesztőknek olyan AI technológiákat kellene fejleszteniük, amelyek tiszteletben tartják és védik a felhasználók magánszféráját.
- Az ember-MI együttműködés fejlesztése: egymás kizárása helyett afelé kellene erőfeszítéseket tenni, hogy az AI elsősorban kiegészítse az emberi munkavégzést.
- Oktatás és készségfejlesztés: mind az ipari szereplőknek, mind a kormányzatoknak érdemes lenne erőforrásokat befektetni a munkaerő átképzésébe.
A mesterséges intelligencia növekedése egy kétélű fegyver. Hozzájárulhat ugyan a fejlődéshez, de számos veszélyt is tartogat. Azonban az egyik legnagyobb veszély nem is önmagában az MI, hanem az emberek, akik hajlamosak minden új technológiát etikátlan módon felhasználni.